Z Budapešte na skok do EGERU

28.02.2022

Eger


Veľa ľudí, keď sa povie slovné spojenie výlet do Maďarska, napadne im ako prvé ísť navštíviť hlavné mesto Budapešť alebo  Balaton. No táto krajina toho na objavovanie ponúka omnoho viac:)

Naše kroky tentokrát smerovali trošku viac na východ a to hodinu a pol jazdy autom od Budapešte. 

Našim cieľom bolo mesto Eger nazývané aj baroková perla Maďarska, vzdialenou od slovenských hraníc 70km. Domáci poznajú Eger (Jáger) najmä vďaka jednému z najznámejších maďarských románov Jágerské hviezdy. V roku 1552 kapitán Ištván Dobó tunajší hrad so svojimi vojakmi hrdinsky ubránili pred mnohopočetnou tureckou prevahou.

Turci ho však na druhý pokus v roku 1596 obsadili a na ďalších 91 rokov sa stal Jáger centrom Osmanskej provincie. Vybudovali tu turecké kúpele, kostoly prebudovali na mešity a postavili minarety.Jeden z nich sa zachoval dodnes a je turistom sprístupnený. No nie je to jediná stavba, ktorá na tomto území  zostala z osmanských čias. 

Nedávno zrekonštruované turecké kúpele Török Fürdő prinášajú blahodarné účinky telu i duši. V bazéne priamo pod zlatou kupolou vyviera radónová voda, ktorá je vhodná na liečenie chronického potenia, porúch pohybového ústrojenstva a reumatizmu.


Okrem jedinečných pamiatok a unikátnych termálnych vôd preslávilo Jáger aj červené víno, Egri Bikavér (Jágerská býčia krv). Vyrába sa ako cuvé aspoň z troch odrôd červeného hrozna.

Salt Hills

No naše cesty sa neskončili len v meste Eger. Keď som hľadala tipy na výlet v okolí tohto historického mesta. Moja jednoznačná voľba padla na navštívenie Salt Hills, iba 15 min jazdy autom od mesta.

Maďarsko je naozaj krajina tisícich prekvapení. Salt Hills sú prírodný jav, ktorý sa na svete nachádza len na troch miestach. Tie zvyšné sú Pamukkale v Turecku a ďalšie sa nachádzajú Yellowstone National Park v USA. Inými slovami, ak už sa nachádzate v Maďarsku, bola by celkom škoda tento raritný prírodný úkaz na svojich cestách vynechať. 1200m2 soľného kopca ktorý vytvorila termálna voda vyvierajúca z hĺbky 410m s teplotou 65-68 stupňov celzia.
Kúpele a wellness Saliris resort sú priamo napojené na Salt Hills. Voda obsahuje 30 rôznych minerálov najdôležitejšie z nich sú vápnik, sodík , magnézium a síra.
Jediný malý problém pre mňa bol vydržať siričitý zápach ktorý sa okolo soľných prameňov rozliehal .To ale nie je dôvod, ktorý by vás mal odradiť on návštevy tohto zaujímavého miesta.

Ak chcete tip na pekný predĺžený víkend v Maďarsku tak toto je jeden z nich. V Egeri sme strávili dva dni a cestou späť do Bratislavy sme si spravili prestávku v Budapešti. 

Budapešť

Budapešť ako mesto milujem a je tam stále čo objavovať, čiže ak sa dá a mám cestu okolo, vždy sa rada týmto krásnym mestom "potúlam". Tentokrát som si naplánovala 2 pekné miesta na navštívenie.

Jedným z nich bolo  Fisherman's Bastion, odkiaľ sa vám naskytne jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na hlavné mesto.Je to jedna z top budapeštianskych atrakcií. Vstup je voľný, otvorený celoročne počas dňa či noci a stavba pripomína hrad z loga Walt Disney filmov. Počas dňa tu pravdepodovne nájdete veľa ľudí, no ak chcete toto miesto vidieť menej preplnené stačí si privstať alebo ho navštíviť večer .

Moje druhé miesto na zozname bolo City park Ice ring.Zatiaľ som bola v Budapešti vždy len v lete, čiže sa mi konečne naskytla skvelá príležitosť zájsť aj sem Vedeli ste, že klzisko bolo centrom korčuľovania od roku 1870, kedy bolo oficiálne otvorené koruným princom Rudolphom?Podľa Lonely planet je to jedno z top 10 miest v Európe na navštívenie počas zimy :)Zatiaľ čo v lete sa klzisko mení na nevinné jazero s loďkami, v zime je z neho populárne miesto na korčuľovanie , bežkovanie, či miesto kde sa stretávajú mladí zabaviť sa. Celodenný lístok stojí 1500HUF a ak sa vám nepodarí si priniesť svoje vlastné korčule , za 2500HUF si tam pár požičiate. 


Moje druhé miesto na zozname bolo City park Ice ring. Zatiaľ som bola v Budapešti vždy len v lete, čiže sa mi konečne naskytla skvelá príležitosť zájsť aj sem.

Vedeli ste, že klzisko bolo centrom korčuľovania od roku 1870, kedy bolo oficiálne otvorené koruným Princom Rudolphom? Hneď vedľa jazera sa nachádza športová hala, ktorá však v roku 1874 zhorela. Mesto dalo súhlas na postavenie novej neo-renesančnej haly podľa plánov Odon Lechner v roku 1875.  Tá však tiež bola v zdemolovaná a v roku 1895 nahradená neo-barokovou stavbou podľa plánov Imre Franceska. Podľa Lonely planet je to jedno z top 10 miest v Európe na navštívenie počas zimy Zatiaľ čo v lete sa klzisko mení na nevinné jazero s loďkami, v zime je z neho populárne miesto na korčuľovanie , bežkovanie, či miesto kde sa stretávajú mladí zabaviť sa. Celodenný lístok stojí 1500HUF a ak sa vám nepodarí si priniesť svoje vlastné korčule , za 2500HUF si na mieste pár požičiate. 

Dúfam, že som vás aspoň trošku inšpirovala a že Maďarsko zaradíte na zoznam krajín, ktoré v budúcnosti pre jeho rôznorodosť a krásu radi navštívite :)