Tatranské rozprávkové putovanie

16.08.2022

Denník Tatranského dobrodruha je veľmi pekný projekt, ktorý vás aj s deťmi donúti spoznať okolie Tatier trošku viac a určite vás dovedie na miesta, ktoré ste doteraz nepoznali.

Tatranské rozprávkové putovanie trvá od 1.6 2022 do 31.10 2022 a je určené pre všetky deti do 18 rokov. Cieľom putovania je hľadať indície v teréne a postupne ich zaznačovať do tajničky, ktorú denník ukrýva. Pozostáva zo 45 indícií, pričom na zapojenie do súťaže vám stačí získať ich 20.

Denník si môžte vyzdvihnúť bezplatne v jednej zo 4 tatranských informačných kancelárii, a to buď na Štrbskom Plese, v Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici alebo v Poprade.  Ak sa chcete zapojiť do súťaže, denník môžete odovzdať v jednej z týchto informačných kancelárií, zároveň vaším deťom bude vystavený Certifikát dobrodruha.

Okrem tajničky, ukrýva denníček aj indície kde máte písmenká do tajničky hľadať. Ak ste v koncoch, na jeho konci nájdete malé nápovedy:)  Tiež tu nájdete veľmi pekné príbehy spopod Tatier, ktoré môžte deťom čítať na dobrú noc, vymalovávanky, hlavolami a mnoho iného.

My sme všetky naše výjazdy za písmenkami absolvovali zo Štrbského Plesa. Samozrejme, kde sa ubytujete je už na vás.  My sme sa rozhodli pre jeden z najkrajších Tatranských hotelov- Hotel Solisko. Nachádza sa v jedinečnom prostredí a to rovno na brehu Štrbského plesa. Hotel Solisko taktiež vyniká svojim gastrom, nakoľko kuchyna je pod vedením šéfkuchára Martina Kurhajca

Taktiež je na vás či tajničku vyplníte za jeden výlet, alebo si počas prázdnin, resp do jesene spravíte do Tatier výletov niekoľko :)

Aj keď do týchto končín chodíme s rodinou pomerne často, nie vždy je ten program určený primárne pre Félixa, takže táto spolupráca bola super príležitosť konečne to zmeniť.

Mne osobne učaroval sánkarský trenažér v Starom Smokovci, kde sa vám osobne venujú naši či už aktuálni alebo bývalí olympionici. Dozvedieť sa tak môžte všeličo zaujímavé ak sa budete pýtať:) Ja som sa so skúšaním trenažéru trošku zdráhala no nakoniec som sa predsa len pustila. A teda musím povedať, že obdivujem všetkých tých bláznov (v dobrom), ktorí na tento rýchly športmajú "gule" :)

Ďalším pekným miestom, ktoré sme zatiaľ obchádzali bez povšimnutia je múzeum Tanap-u. Jeho vôňa vás vráti späť do kabinetu prírodovedy na základnej škole. Pozrieť si tu môžte všetky zvieratá, ktoré sa v tu danej oblasti nachádzajú.

V Tricklandii -Starý Smokovec sa premiestnite do sveta plného fantázie, trikov či očných klamov, a ak sa rozhodnete prejsť sa aj na Hrebienok, Kvantárium zase ukrýva interaktívnu a náučnú gelériu svetla v rozprávkovo-kúzelnom duchu.

To vám potom určite odporúčam zájsť si na obed na Bilíkovu chatu, a prezradím vám, že aj tu sa nachádza na jednom z okien indícia to tajničky. Ak vám zostane času na zvyš, pekné túry aj s deťmi sú odtiaľ smer Rainerova útulňa alebo Zámkovského chata. No a pre tých viac skúsenývh turistov už je tam potom túr ajajaj:)

Jednou z našich obľúbených prechádzok od kedy máme dieťa je tá na Popradské pleso. A po magistrále zo Štrbského Plesa ukrýva nezabudnuteľné výhľady. Túra trvá smerom ku chate necelé 2 hodinky. Samozrejme nemusíte ísť magistrálou, na Popradské pleso sa bez problémov dostanete napešo aj po asfaltke z parkoviska "Popradské Pleso".

Ďalším miestom o ktorom som doteraz nepočula a bolo veľmi príjemné sú Wolkerove jazierka v Tatranskej Polianke. Cesta ku nim je naozaj nenáročná, od hlavnej cesty, poprípade od Sanatória Dr.Guhra, je to max 5 min chôze pešo. 

Prvýktrát sme navštívili aj krásnu zbierku starých šlapacích autíčiek pre deti pod názvom Pedal Planet. Je dokonca jednou z najväčších na svete. V Novej Polianke na vás čaká expozícia viac ako 120 áut z celého sveta. Je to naozaj krásna zbierka ktorú sa oplatí vidieť. 

Čo sa týka Félixa najviac času sme strávili v Galérií Dobrá Hračka. Toto miesto odporúčam, keď zrovna náhodou ste s deťmi v Tatrách a nemáte úplne ideálne počasie, poprípade prší. Je to super miesto kam ich vziať, celkom určite tu stratia pojem o čase a zatiaľ čo sa oni budú hrať vy si môžte posedieť v rodičovskej zóne a trošku si oddýchnuť.

S peknými miestami by som mohla pokračovať do aleluja no naše tipy na putovanie nateraz pomaly končím. Nechávam štafetu na vás, kľudne si zalistuje v denníku a sami si vyberte podľa toho, čo máte radi a aké miesta by ste radi navštívili a videli.

Dúfam, že som vás tými našimi aspoň trošku inšpirovala:)

Aktivita realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky