Balatontrip 2020

09.09.2020

Dlhé roky som mala Balaton na svojom cestovateľskom "wishliste", no stále sme ho nejak obchádzali a vyberali si iné destinácie. Až nám k tomu takpovediac dokopala spolupráca s @wow_hungary, ktorej som sa veľmi potešila.

Ak ste z Bratislavy, Balaton máte naozaj "na skok". Pri dobrej premávke sa ku tomuto maďarskému moru dostanete za cca 2,5 hodinky, čo je skoro nič :)

Ubytovanie

Za iných okolností by sme podľa nášho spôsobu cestovania hodili očko na nejaký pekný camp ( a že ich je veru v okolí Balatonu neúrekom), no tentokrát sme vyskúšali ubytovanie v hoteli Lotus Therme & Spa a môžem naozaj odporučiť všetkými desiatimi. Jedlo,personál, izby,prostredie. Všetko na výbornú. Hlavne teda to jedlo. Mirko sa na raňajkách a večeriach nevedel dojesť :D:) No ale k veci . Hotel mal polohu cca okolo pol hodinky až hodinky od všetkých miest ktoré sme na Balatone chceli navštíviť.

1. Festetics Palace, Folly Arboretum, Laposa winery

Naše prvé kroky nemohli smerovať nikam inam ako k jednému z najkrajších kaštieľov. Patrí k tretiemu najväčšiemu v Maďarsku a bol postavený v barokovom štýle. Históriou vás nudiť nebudem, snáď len, že palác má 101 miestností a naozaj očarujúcu knižnicu s viac ako 90 000 dielami rôznych žánrov dobovej liteatúry. Celá kultúrna pamiatka je zároveň aj múzeom. Interiér kaštieľa je neskutočne zachovalý, nábytok, tapety, závesy, všetko vyzerá akoby miestnosti boli zariadené len "včera". Prehliadka trvala niečo vyše 1,5hod. Záleží ako veľmi sa v paláci zdržíte....ak vás prehliadka očarí, určite sa vaša návšteva predĺži. Takže tento čas je naozaj individuálny. Vstup 8e/os. Za zmienku a prechádzku určite stojí aj záhrada ktorá ku palácu prislúcha. No ako vravím. Veľmi príjemné miesto na strávenie príjemného poobedia :)

Podvečer sme ešte stihli zavítať do botanickej záhrady Folly Arboretum. Očarí vás tu veľmi príjemná atmosféra a vôňa cédrov v spojení s výhľadom na najväčšie jazero v Európe -Balaton. Hneď pri vstupe (4e) si môžte zakúpiť do vašej domácej zbierky nejaký exotický stromček alebo kvety. Ja zasa do obzerania stromov až taký blázon nie som, no záhrada má naozaj svoje čaro, obzvášť teda reštauráciu v ktorej som sa cítila ako niekde v Toskánksu. Na atmosfére veľmi pridávala aj živá hudba:) 

A čomu sa dobre darí v kopčekoch obklopujúcich Balaton? No predsa viniču. Takže návštevu nejakej dobrej vinárničky sme nemohli vynechať. Jendou takou je Laposa Winery. Nebudem sa tu znovu rozplývať nad nádhernými výhľadmi. Pretože tie sa naskytovali z každého jedného miesta ktoré sme počas Balatontripu navštívili. Naozaj :) Tú atmosféru jednoducho musíte zažiť na vlastnej koži.

2.Dinopark Rézi , Balaton, Tapolca, Tihany

Možno trošku netradičná kombinácia miest na deň číslo dva, ale nakoľko sme mali so sebou dieťa, bolo treba trošku "spestriť" program. A samozrejme ako inak, než Dinoparkom- Rézi. Musím priznať , že ako nematku ma tieto veci nikdy nebrali, čo teda nie je nič prekvapivé, no vidieť dinosaury v ich skutočnej veľkosti, hýbajúce sa a vrčacie a teda dosť realisticky vytvorené, bol celkom zážitok aj pre mňa. Park ponúkal hneď niekoľko atrakcií a keby je na Félixovi, dokázal by tam stráviť celý deň. Trampolíny, bagre, loďky, vláčik, tobogán, strelnica, jazda na dinosauroch, lezecká stena...no pre našeho malého hotové "vianoce" :D Vstup na osobu v prepočte cca 15e.

Po skoro troch hodinách strávených v Dinoparku to chcelo trošku zmenu tak sme sa nemohli vydať nikam inam ako "schladiť" sa do Balatnu. Áno vravím to ironicky keďže teplota v lete dosahuje až 27 stupňov:) Nám počasie prialo a užili sme si letné kúpanie so všetkým čo ku tomu patrí. Aj s hotdog-om a langošmi  samozrejme. Zakotvili sme na plážičke v Campe Tomaj. Malá ,príjemná, útulná, s bufetom, detským ihriskom, tieňom pod stromami a zelenou trávou. Ideál čo poviete ? 

Dno Balatonu je blatisté a preto má aj takú "mútnu" farbu. Aj jeho názov pochádza zo slovanského slova blato- ktoré znamená bažina. Určite všetci dobre viete, že sa mu vraví aj Maďarské more- Magyar tenger. Balaton je dlhý až 78km, a obzvlášť južná strana je vhodná na kúpanie pre rodiny s deťmi , pretože aj vo vzialenosti 300-500m od pobrežia dosahuje maximálnu hĺbku 2m. A keď už sme pri maximálnej hĺbke, tak viete aká je naozaj maximálna hĺbka jazera ? 11 metrov :) Tak veľká vodná plocha je vhodná napríklad na jachting a je tu taktiež povolený športový rybolov.

Aby sme to však neprehnali so slniečkom, našla som veľmi zaujímavé miesto na navštívenie, ktoré nebolo od "našej" plážičky až tak ďaleko. Tým miestom bola jazerná jaskyňa Tapolca, ktorá je vyhlásená za mimoriadne chráený výtvor.  Po príchode na miesto ma až tak vlastne neprekvapil počet ľudí, ktorí sa jaskyňu chystali navštíviť, pretože patrí medzi najväčšiu turistickú atrakciu tohto mestečka. Rátajte teda s tým že po zakúpení lístkov sa hneď na rad nemusíte dostať . Slečna za pokladňou vám ponúkne časy, ktoré sú voľné, nakoľko vstupy do jaskyne sú  kapacitne obmedzené. Nám napríklad ponúkla najbližší voľný vstup 3 hoďky. Vlastne som zabudla zmieniť že po Dinoparku sme sa vybrali práve do Tapolci, kde sme zistili, že prvý voľný vstup je až o tri hodiny tak sme šli ten čas stráviť na Balaton:) Aby som to teda upresnila. Rodinný vstup stál 15e. Sprievodca si vezme svoju skupinku a postupne opisuje vznik a zaujímavosti o jaskyni. Tieto veci nás však moc nezaujímali, nakoľko sme za prvé mali dieťa a za druhé výklad bol v madarčine :D takže sme sa hneď odtrhli od skupiny, preskočili všetky tieto teoretické omáčky a zamierili rovno k hlavnému bodu programu a tým bola plavba loďkou 300m dlhou jaskyňou. Bolo to naozaj epické . Vôbec by som sa nenahnevala keby plavba trvala dlhšie :)

Tihany je snáď najnavštevovanejšie miesto/mesto na Baltone vôbec. A vôbec sa tomu nečudujem. Nachádza sa na polostove a právom patrí medzi perly Balatonu.Voľakedajšia slávna tihanyská ozvena alebo echo patrilo k zaujímavosti tohto miesta. Dnes už zastavené údolie medzi opátstvom a horou stratilo túto danosť, no v zime je ešte stále do určitej miery počuteľná. Pomenovanie Tihany pravdepodobne pochádza zo slovanského slova "ticho" a vzniklo z rybárskej dediny. Celé územie polostorva je vyhlásené za prírodne chránené. Za zmienku určite stojí dom, ktorý sa nachádza "pod" kostolom a je celý obvešaný papričkami.  Tiež ma očarili chalúpky postavené v úrovni kostola s hrnčekovým dvorom:) Musím sa priznať, že sme sa s Miroslavom pochytili kvoli parkingu, tak sme Tihány až tak neprebádali, iba mlčky popozerali známe miesta a pobrali sa na hotel. No určite by som sa sem ešte raz rada vrátila:)

3. Szigliget, Hegyestu, Kittenberger Zoo, Veszprém

Zrúcanina hradu Szigliget, je dosť podobná nášmu hradu Devín. Jedným z hlavných dôvodov prečo je tak hojne navštevovaný je určite panoramatický výhľadktorý ponúka, a taktiež je to vďaka rekonštruciam, ktoré boli na hrade vykonané. Hrad bol postavený v 13tom storočí benediktínskym opácstvom.Cena za návštevu bola 3e/os. V tomto prípade sa nedalo platiť kartou tak pán za pokladňou vzal aj euríčka. 

Hegyestu som navštívila sama, nakoľko nám Félix zaspal cestou v aute, tak som len "odskočila" z parkoviska na kukačku obzrieť túto lávovú skalu. Ak ste niekedy navštíviliu nás kamenný vodopád Šomoška, je to veľmi podobná "vec" :) Návšteva vám nezaberie viac ako 10 min, ak sa teda nerozhodnete hore na skalu aj prejsť. Ja som sa nerozhodla stačilo mi to takto zospodu. A to aj vďaka tomu, že ma chalani čakali v aute. Vstup natúto prírodnú atrakciu ma vyšiel 800HUF čo je asi 2,5e

Po Féloxovom prebudení sme sa zase rozhodli trošku prispôsobiť program aj jemu a po neutíchajíucich prosbách znovu navštíviť Dinopark sme sa rozhodli vziať ho aspoň do ZOO neďaleko mesta Veszprém, v ktorej sa taktiež nachádzala časť venovaná dinosaruom. Síce už nie tak premakaná, no účel to splnilo. Cena za rodinu (2+1) 8700 HUF. Zoologická záhrada ponúkala pestrý výber exotických zvierat od tučniakov až po tigre a nosorožce. Návšteva nám zabrala cca 3 hodinky no to je však tiež veľmi individuálne:) Zoo je tretia najväčšia v Maďarsku a taktiež tretia najstaršia. Založená bola v roku 1958. Nesie pomenovanie po Kálmánovi Kittenbergerovi, známemu bádateľovi Afriky. Jeho busta stojí pred vchodom do záhrady.

Zoologickú záhradu každoročne navštíví cca  200 000 ľudí. Najväčší dôraz sa kladie na ochranu prírody a výuku. Najznámejším "obyvateľom" zoologickej záhrady bol šimpanz menom Böbe, svojou hravosťou a vynaliezavosťou sa stal najznámekším zvieraťom krajiny. Bol obsadený do niekoľkých filmov. Zahynul v roku 1970, je pochovaný v zoologickej záhrade.

Mesto Veszprém už bola viac-menej zástavka po ceste domov do Bratislavy od ktorej je toto mesto vzdialené autom dve aj štvrť hodiny. Toto mesto sa nazýva aj Mesto kráľovien, má veľmi bohatú históriu a obýva ho približne 60 tisíc obyvateľov. Do starého mesta vstúpite cez bránu Várkapu. Ponúka hneď niekoľko zaujímavých miest na navštívenie akými sú napríklad:

Kaplnka Gizely, Katedrála Sv. Michala, Radnica, Požiarny dom, Piaristický kostol, Hradná brána, Františkánsky kostol, Moderná obrazáreň  a mnoho iného. 

Jedným zo symbolov mesta Veszprém je aj baroková Požiarna veža (Tűztorony), ktorá spočiatku slúžila na vojenské účely a neskôr plnila aj takú úlohu, že sa z nej pozorovalo vypuknutie požiaru. Atrakciou je verbunk skladateľa Antala Csermáka, ktorý hodiny na veži hrajú každú hodinu.

My sme náš maďarský výlet zakončili veľmi spokojne a to langošmi na rozlúčku na námestí starého mesta, práve s výhľadom na spomínanú Požiarnu vežu.

Tak do skorého videnia Maďarsko bolo si krásne....:)